Dan BezVeze 2024.

Autor: Lea Putnik, 13. 5. 2024.

U ponedjeljak 13.5.2024. u našoj školi provodio se Dan Bezveze. Cilj projekta je kod učenika, ali i svih drugih sudionika, osvijestiti nepovoljan utjecaj prekomjerne i nepromišljene uporabe tehnologije na duševno i tjelesno zdravlje te na socijalne i komunikacijske vještine. Naravno, namjera nije tehnologiju prikazati u negativnom svjetlu. Naprotiv, tehnološki napredak mnoge nam je stvari učinio dostupnijima. Važno je razlučiti kada su nam pametni telefoni, računala i slični uređaji saveznici, a kada postajemo njihovi robovi. Stoga je naglasak na aktivnostima koje od učenika zahtijevaju što više kretanja i potiču ih na druženje i zajedništvo.

Učenici RN su proveli Dan BezVeze u prirodnom okruženju naše škole pospješujući na taj način ekološku svijest kroz uređivanje školskog dvorišta. Različitim momčadskim igrama promicali su zajedništvo i prijateljstvo. Kroz provedenu evaluaciju svi su izrazili zadovoljstvo ovakvim načinom rada.

Učenici 6.r. na satu razrednika okušali su brzinu i spretnost u raznim natjecateljskim igrama. Osmaši su  nakon obrade novog gradiva iz hrvatskoga jezika rješavali zadatke iz nastavnih listića.

Učenici 4. razreda na nastavi informatike igrali su društvene igre koje su poticale na zajedništvo i druženje kao i fizičko kretanje.

Učenici 4. razreda su na satu glazbene kulture tjeloglazbom oponašali padanje kiše, od laganog padanja do jakog pljuska, vježbajući koncentraciju i pažnju u izvođenju.

Na satu engleskog jezika učenici 6. r. uvježbavali su novi vokabular. U skupinama su izradili kartice koje su koristili u različitim igrama ponavljanja novih riječi. 8. je razred također u skupinama planirao izradu zajedničke prezentacije na temu New beginnings. Učenici su istražili osnovne podatke u udžbeniku te zajednički planirali aktivnosti koje će prezentirati ostalim učenicima (obrnuta učionica). Sati su se održali u školskom dvorištu u suradnji i druženju na svježem zraku.

Na nastavi Matematike učenici 5. razreda rješavali su unaprijed pripremljene listiće sa zadatcima za vježbanje.

U školskoj ustanovi u petak nije upaljen niti jedan ekran. Projekt je bio uspješan, pokazali smo da možemo provesti dan bez tehnologije, a dan smo proveli više razgovarajući međusobno te se povezali na drugačiji način.

Fotografije pogledajte ovdje.

« Rujan 2024 »