Europski tjedan programiranja u predmetnoj nastavi

Autor: Zdravka Milošić, 25. 10. 2021.

I ove smo godine na satima informatike obilježili Europski tjedan programiranja, CodeWeek, koji se održavao od 9. do 24. listopada 2021..

Učiteljica Zdravka Milošić je u dogovoru sa suradnicima iz Doma tehnike Hrvojem Keretom i Idom Đurkić, organizirala provođenje radionice 3D modeliranja i printanja za učenike viših razreda.

Učenici su se na radionicama upoznali s radom u 123D Design programskom okruženju. Nakon što su učenici upoznati s programom i načinom na koji mogu modelirati privjesak sa svojim imenom, uslijedila je priprema i obrada modela u programu Cura gdje su učenici mogli vidjeti kako pravilno pripremiti modelirani privjesak za printanje. Potom je uslijedila izrada njihovih modela na 3D printeru Prusa i3 koji se pokazao izuzetno jednostavnim za korištenje.

Dok su modeli bili u izradi, učenici su imali priliku poslušati više informacija o načinu rada 3D pisača, vrstama programskih rješenja, vrstama i svojstvima materijala od kojih se predmeti mogu ispisati.

Učenici su bili vrlo zainteresirani i s veseljem ponijeli kući svoje izrađene privjeske s imenom.