Interaktivna digitalna predstava ABECEDA INTERNETA

Autor: Zdravka Milošić, 26. 10. 2021.

Danas 26.10. na nastavi informatike, učenici 5. i 6. razreda sudjelovali su u interaktivnoj digitalnoj predstavi ABECEDA INTERNETA koju je dogovorila i organizirala učiteljica informatike Zdravka Milošić. Glumci Ana Vilenica i Tomislav Krstanović na ovoj su predstavi educirali učenike o prijetnjama na internetu i kako se njima oduprijeti, o opasnostima i prednostima korištenja interneta, poticali ih da o svojim iskustvima razgovaraju s nastavnicima i stručnim suradnicima u školi te da, kad je potrebno, potraže pomoć na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra za sigurniji internet: 0800 606 606.

Predstava je nastala u produkciji Udruge „FDM“, uz podršku Agencije za elektroničke medije i Ministarstva kulture i medija RH te Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva obrazovanja RH. Projekt je podržan i od Centra za sigurniji Internet, Centra za zlostavljanu i nestalu djecu te A1 u sklopu njihovog društveno odgovornog djelovanja.

Izvorno je predstava zamišljena kao projekt kazališta koje obrazuje djecu osnovnoškolske dobi o opasnostima, zamkama, ali i prednostima korištenja interneta. Iako je zbog posljedica pandemije koronavirusa predstava digitalizirana, nikako nije izgubila na svojoj interaktivnosti. Predstava se sastoji od edukativnih i zabavnih videoklipova o povijesti interneta, cyberbullingu, krađi identiteta, likeovima i osobnoj vrijednosti te o lažnim vijestima na internetu kojom glumci Ana Vilenica i Tomislav Krstanović na zanimljiv i zabavan način educiraju učenike, motiviraju na promišljanje o ovoj problematici te ih potiču u razvijanju odgovornosti u digitalnom svijetu.