Osvrt na Mjesec hrvatske knjige

Autor: Zdravka Milošić, 25. 11. 2021.

Drugu godinu zaredom, Mjesec hrvatske knjige obilježili  smo na drukčiji način u odnosu na prethodne.

Zbog poštivanja epidemioloških mjera, umjesto u knjižnici, naše susrete održali smo u učionicama 1.-4.razreda. Tema ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige bila je Hrvatski autori u Godini čitanja. U skladu s temom odabrala sam književna djela u kojima autori progovaraju o čitanju, knjigama, knjižnici, ali i sveprisutnoj modernoj tehnologiji.

Učenici 1. razreda poslušali su priču Vera među knjigama autorice Davorke Premec. Razgovarali smo o iskustvu pripovijedanja priča i čitanja u obitelji te što učenici znaju i što su doznali iz priče o knjižnici. Koliko čitanje utječe na maštu, učenici su pokazali ilustrirajući Verin Dvorac budućnosti.

Učenici 2.razreda slušali su i predviđali tijek bajke Knjiga čarobnih formula autora Stanislava Marijanovića. Nestašna čudovišta Rogo i Bodo te njihove neprilike uzrokovane pogrešno pročitanim riječima podsjetili su učenike koliko je važno svladati vještinu čitanja. Ova slikovnica još je jedan u nizu poticaja za čitanje učenicima 2. razreda koji i ove školske godine sudjeluju u projektu Čitateljska putovnica.

Učenici 3.razreda slušali su priču Dječak koji je propustio trenutak autorice Branke Dokić. Predviđali su tijek priče, analizirali ponašanje dječaka Luke i zaključili da za razliku od Luke, iako se služe mobitelima, ne propuštaju važne trenutke druženja s obitelji i prijateljima. Nekoliko učenika ilustriralo je pojedine prizore iz priče.    Učenici 4.razreda zamišljali su putovanje vremeplovom u 2071. godinu. Skicirali su vremeplov, zapisali i pročitali svoja predviđanja o napretku moderne tehnologije. Nakon toga čitali smo ulomke iz romana, autorice Branke Primorac, Moj brat živi u kompjutoru čija se radnja odvija u 2071. godini. Nakon čitanja ulomaka razgovarali smo o pročitanome. Učenicima se nije svidjela vizija budućnosti opisana u romanu. Zaključili su kako bi ipak svu navedenu tehnologiju mijenjali za druženje i boravak u prirodi. Na satu likovne kulture, inspirirani pročitanim, učenici su crtali robote.  Dio atmosfere iz naših učionica pogledajte u fotogaleriji.

Prelaskom na online nastavu, Mjesec hrvatske knjige obilježili su učenici 5.-8. razreda na satu razrednika, u razrednim knjižnicama na platformi Teams. Budući da obilježavamo i Godinu čitanja, učenici su pogledali  videozapise u kojima poznate osobe iz javnog života govore o svom iskustvu čitanja. Učenici su izdvojili iskustvo čitanja koje im se najviše svidjelo i objasnili zašto im se ono svidjelo. Potom su čitali ulomke književnih djela, Strašna kompjutorska igra književnice Melite Rundek i Igrač književnice Jasminke Tihi- Stepanić, te o njima podijelili svoja razmišljanja.

Premda je Mjesec hrvatske knjige iza nas, u razdoblju koje slijedi, nastavit ćemo s aktivnostima poticanja čitanja koliko nam prilike budu dozvoljavale.

Slijedimo moto nama dragih i poznatih javnih osoba: „Ako želiš znati i želiš osjećati – čitaj!“