Erasmus+ projekt “We shape our future”

Autor: Zdravka Milošić, 3. 5. 2022.

U okviru Erasmus+ projekta “We shape our future” realizirana je prva mobilnost učenika u Njemačku pod nazivom “Being responsible”. Cilj ovog sastanka bio je potaknuti učenike na razmišljanje o vlastitoj ulozi u smanjenju nejednakosti te poticanje rodne ravnopravnosti i odgovorne potrošnje.
Za ovaj susret učenici su s učiteljima pripremali aktivnosti. Svaka je škola pripremila različite aktivnosti upoznavanja, igre i kvizove, jezične i plesne aktivnosti te radionicu izrade odjeće i nakita od rabljenih materijala.  Sve partnerske škole sudjelovale su sa 16 učenika i 2 učenika. Učenici su boravili u mješovitim sobama kako bi se što prije upoznali i vježbali komunikaciju na engleskom jeziku.
Tijekom susreta učenici su pokazali razvijenu vještinu prezentiranja te snalaženja u interaktivnim zadacima, kulturnim kvizovima, satima podučavanja stranih jezika i narodnih plesova. Svi sudionici preuzeli su odgovornost za radionice te su aktivno bili uključeni u iste. Tijekom preuzimanja odgovornosti učenici su pokazali veliko samopouzdanje te su vrlo vješto i otvoreno izražavali svoje mišljenje. Učenici su mogli odabrati radionice prema vlastitom interesu, a sve radionice temeljile su se na održivom razvoju.
Različite radionice korištenja rabljenih materijala te njihovo obnavljanje i korištenje na nove načine (npr. moda, školski pribor i sl.) potakle su učenike na kreativno djelovanje. Tijekom debatnih radionica razvijali su osjećaj za ravnopravnost, a koristili su lutke kako bi se lakše uživjeli u ulogu te razvijali empatiju.
Radionica na temu „How green are you?“ bila je analiza provedenog upitnika koje su sve škole provele. Učenici su analizirali i predlagali kako bi svaka škola mogla unaprijediti svoj odnos prema prirodi.
Na radionici stvaranja projektne pjesme, učenici su kroz suradnju napisali tekst te stvarali glazbu. Unaprijed se radujemo snimanju zajedničke pjesme na sljedećem susretu učenika.
Zdrava prehrana bila je također važna tema. Kuhar je prije svakog obroka objasnio važnost određenih namirnica, a pojedini dani bili su isključivo vegetarijanski.
Sudionici su također puno naučili o održivosti šuma. Uživali su u boravku u prirodi te su bili aktivni zbog vlastitog zdravlja. Rendžeri su podržali ovaj susret sa izvrsnim aktivnostima koje su organizirali.
Svi sudionici vratili su se svojim domovima obogaćeni iskustvom te su se jednoglasno složili da je susret bio uzbudljiv i poučan.