Posjet učenika osmih razreda Vukovaru, 15. i 16. rujna 2016.

Autor: Zdravka Milošić, 26. 9. 2016.

Kao sudionici projekta  „ Posjet  učenika osmih razreda Vukovaru“  15. rujna 2016. smo  otputovali u Vukovar, u Memorijalni centar Domovinskog rata,  u bivšu vojarnu  u kojoj je nedavno otvoren i hostel  Dubrovnik.

Prvo smo u dvorani Centra slušali predavanja  „Domovinski rat „ i „ Bitka za Vukovar“. Nakon toga smo posjetili  Gradski muzej Vukovar  i uz stručno vodstvo  muzejske pedagoginje pogledali stalni postav muzeja  te se upoznali s nastankom i razvojem  grada, a nakon toga smo u se u Muzeju vučedolske kulture još više, uz pomoć izložaka i  objašnjenja voditeljice,  vratili u prošlost. Doznali smo  da je Vučedolska golubica  zapravo jarebica, no poznatija je  kao golubica. Bilo je  zanimljivo i brzo nam je prošlo vrijeme do povratka u vojarnu  i prijavu u hostel.  U poslijepodnevnim satima su nas odvezli u grad i mogli smo vrijeme provesti kako hoćemo.

Prošetali smo do križa na ušću Vuke, rijeke koja protječe kroz naše selo, u Dunav.  Mjesto je to po kojem je Vukovar prepoznatljiv i s Dunava  i s obale. Isprobali  smo igrala na dječjem igralištu, nakon toga sprave za vježbanje na  rječnoj obali koja je  i uređena plaža.

Poslije večere smo bili u disko-klubu u Borovu Naselju  gdje smo se uz glazbu družili s  učenicima iz drugih škola i  mjesta.

A spavanje  ( koje je to najmanje bilo)  u sobi s dvanaest kreveta je bio doživljaj koji još nismo iskusili.

Drugi dan, zapravo  jutro,  nakon  zanimljive i bučne noći svi smo i prije zakazanog vremena bili na nogama, istina, malo pospani, ali spremni.

Još jednom smo slušali,  bolje reći, razgovarali  o minama  i imali ih prilike vidjeti u „prirodnom okruženju“ na travnjaku  vojarne.  Razgledanje  bojnih i oklopnih vozila uz  stručna objašnjenja  bilo je  zanimljivo kao i muzejski dio posvećen braniteljima i logorašima koji su bili zatočeni u Srbiji.

Posjet bolnici nas je sve rastužio kao i  posjet Memorijalnom groblju. Na Trpinjskoj cesti smo doznali o borbi branitelja protiv nadmoćne neprijateljske vojske  i  hrabrosti ljudi koji su branili svoje domove i stanovnike. Vozeći se kroz  polja i livade  stigli smo do Ovčare, do spomenika  koji zračnom golubicom  simbolizira bol i stradanje, otpor i hrabrost, ali prije svega zaziva mir.

A o miru smo slušali i  na predavanju u Memorijalnom centru.  I na kraju našeg boravka sudjelovali smo u kvizu,  na početku smo bili među vodećima. Pokazali smo   da smo   pažljivo slušali i gledali i kviz smo završili  na petom mjestu.

Puni dojmova i pomalo umorni, ne zbog aktivnosti, nego zbog toplog vremena, vratili smo se kući bogatiji  znanjem i ispunjeni  osjećajima.

« Ožujak 2024 »