Dabar 2018

Autor: Zdravka Milošić, 16. 11. 2018.

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja

Od 12.11. do 16.11.2018. u svim školama RH održava se online Međunarodno natjecanje iz Informatike i računalnog razmišljanja Dabar 2018.

I ove je godine naša škola sudjelovala na natjecanju u dvije kategorije:

1. KiloDabar za učenike 5. i 6. razreda
  1. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda

Na listi 10% najboljih učenika s najboljim rezultatima na natjecanju Dabar našli su se učenici 7. razreda Marija Deže koja dijeli 13. mjesto i David Adam Baronji dijeli 9. mjesto. Učenici su za postignut izvrstan uspjeh dobili diplomu.

Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj željeli smo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku Hrvatskog saveza informatičara i Visokog učilišta Algebra, CARNeta te CROZ-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.