Anđela u Zagrebu-Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2016.

Autor: Zdravka Milošić, 16. 11. 2016.

Učenica sedmog razreda Anđela Birtić, sudjelovala je u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja Čitam sto na sat.  Iz svake školske ili narodne knjižnice koja je sudjelovala u kvizu, izvučen je jedan pobjednik. Anđela je pobjednica kviza u OŠ Laslovo.

U pratnji knjižničarke, i s učenikom Lukom Milerom, pobjednikom kviza u OŠ Milka Cepelića(Vuka), učenica Anđela Birtić je u utorak 15.studenog 2016. otputovala u Zagreb kako bi nazočila završnoj svečanosti i dodjeli nagrada u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.

Na naše putovanje krenuli smo iz Osijeka u ranim jutarnjim satima. Došavši u Zagreb, vrijeme do odlaska u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu(NSK) skratili smo šetajući obližnjim ulicama. Završna svečanost i dodjela nagrada sudionicima kviza upriličena je u predvorju NSK, prema riječima ravnateljice KGZ-a Davorke Bastić, HRAMU KULTURE ŠIROM OTVORENIH VRATA. U ovogodišnjem kvizu je sudjelovalo 1400 učenika iz 202 školske ili narodne knjižnice. U prigodnom programu izvedena je dramatizacija ulomaka iz romana Ljeto za pamćenje Mire Gavrana. Glumili su Robert Kurbaša i Doris Pinčić Rogoznica u režiji Mladene Gavran. Program je svojim glazbenim nastupom upotpunio KGZ band(knjižničari koji pjevju i sviraju) izvedbama glazbenih hitova Zamisli život u ritmu muzike za ples, Tango i We are the champions.
Organizirano je javno izvlačenje te dodjela glavne i utješnih nagrada. Glavnu nagradu tablet računalo i knjigu osvojila je učenica Stošija Štulina, OŠ Šime Budinića u Zadru. Detalje o kvizu i popis nagrađenih učenika možete pročitati na web stranici http://www.kgz.hr/hr/za-mlade/nacionalni-kviz-za-poticanje-citanja-1621/1621

„Kako kviza ne bi bilo bez knjiga, a knjiga bez pisaca“ s mladima su se družili pisci čije su knjige čitali. Pisci su nas obogatili svojim razmišljanjem o knjigama i čitanju koje želimo podijeliti s vama.

Snježana Babić Višnjić pozdravila nas je riječima: „Svi ste vi pobjednici!“

„Za život knjiga najvažniji ste vi, naši čitači, za dobre knjige najvažnije je da se čitaju.“ izjavila je Nena Lončar.

Miro Gavran je zaključio: „ Svi ljudi koji čitaju su bitno sretniji, radosniji, nego oni koji ne čitaju. Uživajte u knjigama, i čitajte!“

Puni dojmova koje smo ponijeli sa svečanosti, uputili smo se u obilazak zagrebačkog Donjeg i Gornjeg grada. Budući da slika govori više od 1000 riječi, kako smo se proveli, pogledajte u našoj fotogaleriji.