Terenska nastava u Vukovaru 12. i 13. rujna 2017.

Autor: Zdravka Milošić, 15. 9. 2017.

Učenici  8. razreda 12. i 13. rujna  boravili su u Vukovaru.  Za učenike je organizirana dvodnevna terenska nastava u okviru  projekta  Posjet učenika 8.r. Vukovaru. Projekt je u organizaciji  Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

U Vukovar smo krenuli  u utorak 12. rujna u 8,15 sati. Prvoga dana obišli smo Gradski muzej u dvorcu Eltz i Muzej vučedolske kulture. Muzej prikazuje život i postignuća vučedolske kulture te brojne materijalne dokaze iz prapovijesti s lokaliteta Vučedola. Prošetali smo gradom do bijeloga križa koji se nalazi na ušću Vuke u Dunav.  U Memorijalnom centru Domovinskog rata Vukovar slušali smo predavanja Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Upoznati smo s uzrocima Domovinskog rata i tromjesečnom borbom u Vukovaru. Nakon ručka smo slobodno vrijeme iskoristili za odmor u sobama i šetnju po Memorijalnom centru koji izloženim tenkovima, avionima, topničkim oružjem plijeni pozornosti.  Večer je bila rezervirana za disco klub, ples, pjesmu i druženje s učenicima iz drugih škola. Umorni učenici brzo su zaspali i mirno proveli noć u hostelu Dubrovnik.

13. rujna poslije doručka stožerna narednica Tamara Rubčić povela nas je u obilazak Memorijalnog centra. U „minskom polju“ nas je upoznala s vrstama mina, provela kroz izložbene prostore Centra u kojima smo mogli vidjeti kronologiju bitke za Vukovar, usporediti oružje JNA i ručno izrađeno oružje kojim su se borili branitelji Vukovara, ali i simulaciju srpskog logora u kojemu su mučeni hrvatski branitelji. Razgledali smo vojni brod, tenkove, topničko oružje kojim su se borili naši branitelji. Zbog dobrog ponašanja i pozornog slušanja, narednica  je našu skupinu  pustila u poljoprivredni avion kojeg su branitelji 1991. prenamijenili u vojne svrhe i njime bacali tzv. bojler bombe na neprijatelje. Uslijedio je posjet Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Dom ima oblik stisnute šake i simbolizira snagu i odlučnost vukovarskih branitelja kojom se branio od agresora. U Vukovarskoj bolnici pogledali smo kraći film o razaranju bolnice tijekom bitke za Vukovar te u podrumu razgledali izložbeni prostor. Tijekom posjeta Memorijalnom groblju učenici su bili posebno dirnuti poljem s 938 bijelih križeva. Veliki muk pratio je riječi našeg vodiča dok je pokraj Masovne grobnice na Ovčari učenicima pričao na koji način je agresor, nakon psihičkog i fizičkog mučenja, pogubio 261 osobu. Žrtvama smo odali počast minutom šutnje. Obilazak smo završili posjetom vodotornju – simbolu vukovarskog otpora. Nakon ručka posjetili smo Školu mira. Njezin je cilj da učenici, napuštajući Vukovar, u sebi ponesu trajnu vrijednost mira, tolerancije i prihvaćanje različitosti. Kraj naših aktivnosti obilježio je kviz znanja. Školu su predstavljale učenice Anđela i Marijana Birtić, a osvojile su četvrto mjesto. Prema Laslovu smo krenuli u 16 sati. Kući smo se vratili ponosni na hrvatske branitelje i našu domovinu, ali i na sebe jer gdje god smo došli, zajedno s učenicima OŠ Tenja, pohvaljeni smo zbog uzornog ponašanja.

razrednica 8.r. Elvira Grančić