Naši straničnici putuju u Litvu i SAD

Autor: Zdravka Milošić, 26. 10. 2018.

U petak 26.listopada 2018. pošiljke s našim straničnicima krenule su na put prema ovogodišnjim školama partnerima Panevėžio r. Naujamiestis gymnasium u Litvi i Pine Road School u SAD-u ( Pennsylvaniji).

Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica, osmu godinu zaredom sudjelujemo u Projektu razmjene straničnika (Bookmark Exchange Project).

Projekt razmjene straničnika  je osmislila  Međunarodna udruga školskih knjižničara (The International Association of School Librarianship -IASL) s ciljem povezivanja škola iz različitih dijelova svijeta. Razmjena straničnika sa školama u svijetu je prigoda za predstavljanje škole, školske knjižnice, naše kulture, ali ujedno i upoznavanje škola partnera i zemalja iz kojih dolaze. To je i aktivnost kojom nastojimo omogućiti učenicima razvijanje i izražavanje interesa i ljubavi prema školskoj knjižnici.  Upravo je ovogodišnja tema Zašto volim svoju  knjižnicu, a povezali smo je i s obilježavanjem Europske godine kulturne baštine.                                                                                                                            Već smo 2011.g. u razmjeni straničnika stavili naglasak na kulturno nasljeđe i ukrasili naše straničnike motivima licitarskog srca i mađarskog narodnog veza. Učenici su i ove godine crtali iste motive, ali interpretirajući ih na drugačiji način. Učenici sedmog razreda izradili su straničnike s motivima mađarskog veza u radionici održanoj u travnju prošle školske godine. U rujnu su učenice 6. razreda izradile još nekoliko straničnika s motivima mađarskog veza. U radionicama tijekom rujna učenici 2., 3. i 4. razreda izradili su straničnike s motivom licitarskog srca. Nakon razmjene e-mailova i potvrde partnerstva naše pošiljke sa straničnicima krenule su na put. Željno iščekujemo straničnike iz Litve i SAD-a.

knjižničarka Gordana Bilić