Povijest osnovne škole Laslovo
Iako je cjelokupna arhiva i dokumentacija škole uništena u domovinskom ratu, iz malobrojnih spisa u Povijesnom arhivu u Osijeku te iz literature donosimo pronađene podatke o povijesti škole u Laslovu.
Antun Cuvaj (Građa za povijest školstva, Zagreb, 1910. tom I. str. 151.) navodi da je u Laslovu postojala javna pučka škola već 1525. godine. Stara školska zgrada izgrađena je 1808. godine pokraj kalvinske crkve. Kanonska vizitacija reformirane župe u Laslovu veli da je 1850. godine srušena ta stara zgrada i sagrađena nova, pokrivena crijepom, koju još pamte i sadašnji mještani sela. Imala je jednu sobu za školu, a drugu za učitelja. Konfesionalna osnovna škola na mađarskom jeziku osnovana je u Laslovu 1892. god.
(Cuvaj: Građa …, nav. dj. tom X. str. 80.) i djelovala je do 1. lipnja 1925. godine, kada je podržavljena. Bila je to četverogodišnja pučka škola, a kasnije šestogodišnja, sve do 1955. godine. Tada postaje osmogodišnja pod nazivom OŠ “Bratstvo i jedinstvo”. Nastava se odvijala u dvjema starim školskim zgradama u središtu sela.
Sredstvima samodoprinosa građana tadašnje općine Osijek, 1968. godine izgrađena je nova zgrada osnovne škole u Školskoj ulici br.1. Djelovala je kao suvremeno opremljena matična škola za područje naselja Laslovo, Ada, Palača i Silaš. Škola je imala osam specijaliziranih učionica, kabinet za nastavu biologije, kemije, fizike, radionicu tehničke kulture i športsku dvoranu.
Učenike izvan Laslova u školu je prevozio školski autobus.
U naselju Silaš djelovala je područna škola s kombiniranim razrednim odjelom I.-III. razreda.
Od 1982. do 1990. godine škola djeluje kao jedna od pet OOUR-a, udruženih u Osnovnu školu “Veljko Vlahović” Osijek, zajedno s OOUR-ima: “Nikola Demonja” Ernestinovo, “Moša Pijade” Tenjski Antunovac, “Jovan i Milena Radivojević” Osijek i “Milan Tomljanović” Osijek.
1991. godine, uslijed agresije na Republiku Hrvatsku, stanovništvo Laslova je protjerano iz svojih domova, a selo potpuno opustošeno.
Škola, kao i drugi javni objekti i sve stambene zgrade u selu, bile su opljačkane i razorene, a cjelokupna školska dokumentacija uništena.
Zanijemilo je školsko zvono i nije se oglasilo punih osam godina.
Prognanim učenicima škole i djelatnicima koji nisu napustili svoje radno mjesto, utočište je pružila Osnovna škola Tinódi Lantos Sebestyén u Sigetvaru, u Republici Mađarskoj.
Ovdje smo završili «ratnu» 1991/92, školsku godinu. Preostale godine progonstva laslovački su učenici proveli po raznim školama, ovisno o mjestu privremenog boravišta.
Početak obnove Laslova 1998. godine, označio je povratak života u do tada opustoše-no selo.
Na osmu obljetnicu okupacije Laslova, 24. studenog 1999. godine, svečano je otvore-na obnovljena zgrada naše škole, u kojoj je nastava započela 17. siječnja 2000. s 42 učenika povratnika. Nekoliko narednih godina škola je bila središte svih zbivanja u selu, jer je to bio jedini osposobljeni javni objekt u kojemu je bilo moguće organizirati društvene, kulturne, zabavne, športske, vjerske i druge aktivnosti.
Škola danas ima 117 učenika, 107 iz Laslova i 10 iz Palače. Učenici iz Ade i Silaša nisu se vratili u svoju matičnu školu nakon 1991. godine.
Nastava se izvodi na hrvatskom jeziku, a za pripadnike mađarske manjine organizirana je nastava njegovanja materinjeg jezika i kulture.
Od ustrojavanja rada škole u obnovljenoj zgradi, redovito održavamo suradnju s našim “ratnim domaćinom”, Osnovnom školom Tinódi iz Sigetvara.
Međunarodnu suradnju održavali smo i sa nizozemskim gradom Wageningenom, koji je materijalno pomogao obnovu športskih terena i drugih vanjskih prostora škole.
Od potpisivanja Povelje o bratimljenju između dvaju istoimenih naselja (SZENTLÁSZLÓ) u Republici Mađarskoj i Republici Hrvatskoj 2008. godine, održavamo suradnju i s Osnovnom školom ovoga naselja.
Lokalna zajednica – općine Ernestinovo i Šodolovci, pokazuju mnogo razumijevanja i pružaju materijalnu potporu za potrebe lokalnoga školstva. Iz proračunskih sredstava općine financiraju se svake godine troškovi Škole u prirodi, za učenike 3. razreda u Orahovici, a za učenike 4. razreda u Splitu te besplatna prehrana u školi za učenike slabijeg imovnog stanja.
Za uložene napore u uređenje i zaštitu okoliša škole te saniranje ratom oštećenih dijelova okoliša, našoj školi je 2001. godine dodijeljeno priznanje Zelena povelja Osječko-baranjske županije.
U obrazloženju toga priznanja stoji:
“Osnovna škola Laslovo nije samo učiteljica života u pravom smislu te riječi. Ona je, u sredini u kojoj djeluje, postala promicatelj aktivnosti koja znanju o smislu i nužnosti bitke za očuvanje životnog okoliša i prirodnog sklada, daje kvalitetu mudrosti, životne mudrosti bez koje nije moguće upravljati procesima razvitka, mudrosti bez koje neće biti moguće očuvati ni ovaj planet koji zovemo Zemlja.
Stoga se Osnovnoj školi Laslovo u znak priznanja dodjeljuje «Zelena povelja» Osječko-baranjske županije za izuzetnu djelatnost u stručnom i pedagoškom radu na odgoju i obrazovanju djece i mladeži u oblikovanju svijesti o zaštiti okoliša te za izuzetna pregnuća i ostvarene rezultate u saniranju ratom oštećenih dijelova okoliša.”