Dan Bezveze

Autor: Lea Putnik, 12. 5. 2023.

U petak 12.5.2023. u našoj školi provodio se Dan Bezveze.

Cilj projekta je kod učenika, ali i svih drugih sudionika, osvijestiti nepovoljan utjecaj prekomjerne i nepromišljene uporabe tehnologije na duševno i tjelesno zdravlje te na socijalne i komunikacijske vještine. Naravno, namjera nije tehnologiju prikazati u negativnom svjetlu. Naprotiv, tehnološki napredak mnoge nam je stvari učinio dostupnijima. Važno je razlučiti kada su nam pametni telefoni, računala i slični uređaji saveznici, a kada postajemo njihovi robovi. Stoga je naglasak na aktivnostima koje od učenika zahtijevaju što više kretanja i potiču ih na druženje i zajedništvo.

U razrednoj nastavi prvi je razred obilježio Majčin dan kroz integriranu nastavu prigodnim likovnim, glazbenim i jezičnim aktivnostima (pjevanje i sviranje pjesme o majci, jezične igre povezane s majčinim likom, slikanje portreta majke…). Sve su aktivnosti provedene bez korištenja računala, prilikom čega su se koristili različiti slikovni materijali i fotografije. Umjesto puštanja pjesama i instrumentalne pratnje na matrici, sviralo se uživo na klavijaturi. Drugi je razred obradio dijeljenje i množenje obrađenim brojevima uz uporabu didaktičkih materijala, ploče, kreda, drvenih štapića sa zadatcima i matematičkom gusjenicom. Treći je razred ponavljao gramatičke i pravopisne sadržaje hrvatskog jezika u udžbeniku i radnoj bilježnici. Vježbali su zadatke pisanog dijeljenja u matematičkoj radnoj bilježnici. Ponovili su pjevanje obrađenih pjesama. U školskoj su dvorani vježbali vođenje lopte nogom, dodavanje lopte nogom i udarac na gol. Četvrti je razred sudjelovao u Identifikaciji darovitih učenika u STEM području, a između rješavanja testova oslikavali su vazu s cvijećem te vrijeme proveli u dobrom društvu.
Na nastavi Informatike učenici su igrali igru Slijepi miš u kojoj smo podijelili učenike u dvije ekipe koje su slijepog miša navigirale da ga sa što manje naredbi dovedu do bombona. Na nastavi Engleskoga jezika učenici su izrađivali plakate povodom Majčinog dana koje su plastificirali. Tijekom nastave Hrvatskoga jezika učenici 5. r. dobili su zadatke za istraživački rad i tražili odgovore u lektirnom djelu, a učenici 6. r. su pisali dijamantnu pjesmu te kroz igru ponavljali književne pojmove. Na nastavi Njemačkoga jezika učenici 7. r. čitali su lektiru na njemačkom jeziku. Na nastavi Glazbene kulture učenici 5. r. su tjeloglazbom izvodili Tropsku kišu, odnosno proizvodeći različite zvukove oponašali padanje kiše. Na nastavi biologije 7. r. radio je umnu mapu na temu Bolesti krvožilnog sustava i krvarenje. 8. je razred na Satu razrednika igrao igru Grad spava te su razvijali svoje komunikacijske vještine. Prvi sat matematike u 6. razredu učenici su vježbali konstrukcije trokuta, a drugi sat su obrađivali četiri karakteristične točke trokuta. Treći i četvrti sat učenici u 8. razredu radili su kvadar i pravilnu četverostranu prizmu. Peti sat u 7. razredu obrađivali su cjelinu : Unutarnja energija i toplina iz fizike. Sve su to izveli bez uporabe digitalne tehnologije.
U cijeloj školskoj ustanovi u petak nije upaljeno niti jedno računalo, niti korišten mobilni uređaj. Učenici su mobilne uređaje odložili u ormariće na početku nastave i nisu ih više koristili. Projekt je bio uspješan, pokazali smo da možemo dan bez tehnologije, proveli smo dan više razgovarajući međusobno te se povezali na drugačiji način.

Kako smo se zabavili pogledajte u našoj fotogaleriji.