Europski dan jezika – 26. rujna

Autor: Lea Putnik, 26. 9. 2023.

Radno smo i ove godine obilježili Europski dan jezika. Cijeli tjedan svi učenici i učitelji prilikom ulaska u učionice pozdravljat će se na raznim europskim jezicima, a ostvarena je korelacija predmeta Engleski i Hrvatski jezik. Učenicima 6. i 8. r., prikazanom prezentacijom, ukazano je na jezično bogatstvo svijeta, vrijednost učenja stranih jezika, višejezičnosti i cjeloživotnog učenja, potrebu čuvanja jezične raznolikosti i promicanja jezičnog bogatstva Europe. Osmišljene su raznolike zanimljive aktivnosti za učenike: u skupinama su odigrali Kahoot kviz, pronalazili su jezikolomke koje su prevodili i čitali na oba jezika, dobili su plakat sa zanimljivostima o jezicima te smo razgovarali o novim/nejasnim/najzanimljivijim podatcima, istraživali su kako se na europskim jezicima pišu i izgovaraju riječi tolerancija, mir, ljubav, oprosti, izvoli, hvala, tražili su odgovore na pitanja o svjetskim jezicima, pronalazili najduže riječi u talijanskom, bugarskom, talijanskom i švedskom jeziku, upoznali smo ih s najdužom riječju na svijetu, crtali su drvo jezika. Nastavu smo proveli u ugodnom radnom ozračju, a učenici su aktivno i s interesom pristupili zadatcima. Pogledajte našu fotogaleriju.