HRVATSKI NARODNI PREPOROD – projekt učenika 7.r.

Autor: Zdravka Milošić, 22. 2. 2017.

Projekt učenika 7.r. obrađen je korelacijom nastavnih predmeta: Povijest, Glazbena kultura i Hrvatski jezik.

S učiteljicom Povijesti učenici su obradili povijesni razvoj hrvatskog narodnog preporoda, njegove začetnike i istaknute predstavnike Maksimilijana Vrhovca, Ljudevita Gaja, Janka Draškovića, Ivana Kukuljevića Sakcinskog, političke stranke, prvu hrvatsku operu i dramu, hrvatsku himnu. Nakon nastave učenici su trebali shvatiti da je cilj hrvatskog narodnog preporoda bio buđenje nacionalne svijesti Hrvata, a da stvaranju jedinstvene države treba prethoditi stvaranje jedinstvenog jezika.

Na satu Glazbene kulture učenici su upoznali novi pojam – BUDNICE – i naučili pjevati budnicu „Još Horvatska ni propala“. Posebna pozornost usmjerena je na tekst budnice koji za cilj ima buđenje nacionalne svijesti. Učenici su pjevali himnu „Lijepa naša domovino“, koju su naučili u 5.r., i naučili da je napisana i skladana u 19.st. za vrijeme ilirizma.

Ciljevi nastave Hrvatskog jezika bili su istražiti što je hrvatski narodni preporod, osnovne ideje ilirizma, najistaknutije predstavnike ilirizma iz svijeta politike, književnosti, glazbe, što su budnice, najpoznatije budnice i njihove autore, otkriti od kada datiraju prvi govori na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru, saznati koje su gramatike i pravopisi nastali za vrijeme ilirizma  te njegova postignuća za hrvatski narod i jezik.