Moć zemlje

Autor: Zdravka Milošić, 17. 5. 2016.

12. svibnja 2016. s učenicima 6.-8. razreda posjetili smo Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku. Gledali smo dramu „Moć zemlje“ nastalu prema istoimenom romanu hrvatskog književnika Janka Matka. Odlična glumačka postava, dinamičnost radnje, prikaz nekadašnjeg života slavonskog seljaka, dirljiva ljubavna priča… Sve je to na nas ostavilo dubok dojam, nismo skrivali oduševljenje. Naučili smo da zemlja ima moć promijeniti ljude, moć kojom natjera ljude da ju zavole, a prava ljubav može srušiti sve prepreke.

Puni dojmova prošetali smo do autobusa i krenuli u McDonald's drive. Učenici su večerali, družili se i krenuli put Laslova. Umor nije pobijedio dobro raspoloženje te se autobusom orila pjesma. Posebno me raduje što su naši učenici pokazali da se znaju pristojno ponašati u svakoj prigodi, slušati svoje voditeljice te me potakli na razmišljanje o sljedećem ovakvom „izletu“.

U kazalište smo poveli i svoje gošće iz Mađarske koje su u Laslovu na razmjeni učenika. Iako im je predstava bila jezično nerazumljiva, napeto su je pratile jer ponekad slika govori više od riječi. Moram izraziti zadovoljstvo projektom Hrvatskog narodnog kazališta i Osječko-baranjske županije kojim su nam omogućili nižu cijenu ulaznica i besplatan prijevoz. Neću zaboraviti spomenuti Turističku agenciju a.p.p. i našeg vozača koji su nam bez dvojbe ispunili želju da nas nakon predstave odvezu u McDonald's. Hvala svima i nadamo se da će projekt zaživjeti i sljedeće školske godine.

Elvira Grančić