EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZAŠTITE OD ZARAZE VIRUSOM COVID-19 ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD 25. SVIBNJA 2020.

Autor: Zdravka Milošić, 22. 5. 2020.

Ove epidemiološke mjere vrijede samo za učenike od 1. do 4. razreda koji nastavu pohađaju u školi nakon od 25. svibnja. Mjere su izrađene prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

OBVEZE RODITELJA PRIJE DOLASKA DJETETA U ŠKOLU

1. Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu.

2. Ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19 NE DOLAZI U ŠKOLU.

3. Osoba koja ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili simptome COVID-19 ne smije  pratiti dijete u školu.

4. Osigurati djetetu 1 paketić papirnatih maramica za nos i staviti ga u školsku torbu.

DOLAZAK UČENIKA U ŠKOLU

1. Dijete u školu dolazi samo ili u pratnji roditelja/staratelja ili neke druge osobe iz kućanstva, odnosno onako kako je u školu dolazilo prije proglašenja epidemije.

2. Roditelji/skrbnici koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu bez prijeke potrebe, već dolaze do ulaza u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. Djeca i roditelji, odnosno osobe iz istog kućanstva ne moraju držati distancu.

3. Na ulazu u školu djeca se ne grupiraju nego stoje u redu jedan iza drugoga i potiče ih se da drže distancu u odnosu na ostalu djecu. Nadzor nad ulaskom u školu provode dežurni spremači.

4. Kod ulaska u školu djeca dezinficiraju potplatke svoje obuče i upućuju se prema svojim mjestima za odlaganje obuće i odjeće, gdje ih dočekuje njihova učiteljica te se preobuvaju.

5. Nakon preobuvanja  peru ruke tekućom vodom i tekućim sapunom kako je propisano mjerama HZJZ i dezinficiraju ih. Pod nadzorom učiteljice  sjedaju na za njih unaprijed određena radna mjesta.

BORAVAK UČENIKA U ŠKOLI

1. Djecu treba poticati na održavanje distance od druge djece i odraslih (fizičke udaljenosti) primjereno njihovoj dobi. O tome brigu vode učiteljice u školi, a roditelji kod kuće.

2. Djecu treba poticati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljaju ruke i predmete u usta. O tome brigu vode učiteljice u školi, a roditelji kod kuće.

3. Djeca trebaju redovito i pravilno prati ruke prije ulaska u svoju učionicu, prije i nakon konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju prljavo.

4. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju odbaciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama.

5. Djeca ne bi trebala dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugom djecom.

6. Svako dijete samo postupa sa svojom odjećom i obućom, školskim priborom, torbama i knjigama te ih ne dijeli s ostalom djecom i ne dodiruje i ne uzima stvari druge djece.

7. Djeca ne nose zaštitne maske i rukavice.

8. Kod potrebe odlaska na toalet ili pranja ruku djecu se potiče na održavanje distance od ostale djece te se osigurava da ne bude preveliki broj djece u toaletima u isto vrijeme.

9. Tijekom boravka u školi i pod odmorima djeca ne napuštaju prostoriju u kojoj se odvija nastava za njihov razred, osim potrebe odlaska na toalet  ili na užinu u hol škole.

10. Školska prehrana odvija se u školskom holu i za vrijeme velikog odmora. Djeca ne bi trebala rukama dirati hranu druge djece te ih se potiče da tijekom užine drže distancu od druge djece u holu. Prije i nakon jela djeca trebaju oprati ruke, sukladno preporukama HZJZ.

ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI

1. Nastava se u školi organizira za sve učenike od 1. do 4. razreda iz svih predmeta.

2. Nastava se odvija prema redovitom rasporedu koji je vrijedio prije proglašenja epidemije.

3. U razredu s učenicima boravi učiteljica razredne nastave i učitelji koji predaju Engleski jezik i Glazbenu kulturu (4.r.) i izborne predmete u vrijeme kad po rasporedu imaju te predmete.

4. Nastava TZK odvija se isključivo na otvorenim prostorima, odnosno u školskom dvorištu kad god je to moguće.

POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE U ZARAZU KOD DJETETA

1. Ravnatelj škole u dogovoru s nadležnim školskim liječnikom o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava nadležnog školskog liječnika. Posebno žurno i neizostavno ravnatelj obavještava nadležnog školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (2 i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste učionice/zgrade i sl.).

ODLAZAK IZ ŠKOLE

1. Nakon završetka nastave djeca se preobuvaju i pod nadzorom učitelja koji ima zadnji sat u njihovom razredu idu prema izlazu iz škole bez zadržavanja u ostalim dijelovima školske zgrade.

2. Nakon izlaska iz školske zgrade učenici se odmah upućuju svojim kućama i ne zadržavaju se u školskom dvorištu.