preskoči na sadržaj

Osnovna škola Laslovo

 > Naslovnica
Vijesti

Epidemiološke mjere OŠ Laslovo

Autor: Zdravka Milošić, 2. 9. 2020.

EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZAŠTITE OD ZARAZE VIRUSOM COVID-19 ZA ŠKOLSKU GODINU 2020./2021. ZA UČENIKE  I RODITELJE

Ove epidemiološke mjere vrijede za učenike Osnovne škole Laslovo za vrijeme nastave u školi od 7. rujna 2020. godine. Mjere su izrađene prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

OBVEZE RODITELJA/UČENIKA PRIJE DOLASKA U ŠKOLU

  1. Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Učenici viših razreda mogu si sami izmjeriti temperaturu kod kuće.
  2. Vrijednost izmjerene temperature prije polaska u školu roditelj/učenik je dužan upisati u posebnu bilježnicu i pokazati je učitelju/spremaču na ulasku u školu.
  3. Osigurati djetetu 1 paketić papirnatih maramica za nos i staviti ga u školsku torbu i plastičnu bočicu s običnom vodom (budući da učenik ne može izlaziti iz razreda pod odmorom ako je žedan). Sve to staviti u vrećicu/torbu.
  4. Osigurati djetetu 1 masku (zbog situacija kada izlazi iz učionica).

DOLAZAK I ODLAZAK UČENIKA I RODITELJA IZ ŠKOLE

  1. Djeca u školu dolaze sama ili u pratnji roditelja na način kako bi dolazili da nema epidemije.
  2. U školu je iznimno dozvoljen ulazak prvi dan nastave samo jednom roditelju u pratnji učenika 1. razreda. Roditelj koji ulazi u školu obvezan je držati razmak od 1,5 metra u odnosu na druge učenike/djelatnike škole i u školu obvezno ulazi s maskom.
  3. Dijete u školu ne smije dovoditi roditelj koji ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-a. Ako iste simptome ili mjeru samoizolacije ima dijete/učenik ili ako je zaraženo virusom COVID-19 ne smije dolaziti u školu.
  4. Roditelji/skrbnici koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu, osim ako je to neophodno zbog iznimno opravdanih razloga ili je roditelj učenika 1. razreda, već dolaze u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. Roditelji i djeca iz istog kućanstva ne moraju držati distancu.
  5. Učenik dolazi i odlazi iz škole sa školskom torbom te svoju opremu i pribor ne dijeli s drugim učenicima.
  6. U školu učenici ulaze jedni iza drugih, bez grupiranja, s razmakom od 1,5 m. Učenici razredne nastave ulaze na glavni ulaz Škole, a učenici predmetne nastave na ulaz kod školske dvorane. Ulazak učenika u školu i odlazak do razreda nadziru spremačice, razredne učiteljice te učitelji koji s razrednim odjelom imaju 1. nastavni sat.
  7. Učenici razredne nastave prolaze kroz hol do svojih garderoba i učionica. Učenici predmetne nastave za ulazak/izlazak iz škole koriste se stepeništem pored dvorane.
  8. Kod ulaska u školu učenik dezinficira potplate obuće. Dijete se odmah nakon ulaska upućuje prema garderobi gdje se preobuva i nakon toga ulazi u svoj razred na pranje ruku sapunom i vodom te dezinfekciju ruku dezinfekcijskim sredstvom.
  9. Nastava za učenike će biti organizirana po učionicama tako da učenici ne mijenjaju svoje učionice tijekom održavanja nastave (osim nastave informatike).
  10. Po završetku pranja ruku učenik bez zadržavanja i bespotrebnog dodirivanja površina i predmeta oko sebe smješta se na svoje radno mjesto/klupu.

BORAVAK UČENIKA U ŠKOLI

  1. Djeca bi trebala što je više moguće održavati distancu (fizičku udaljenost) od druge djece i odraslih (preporučeno 1,5 m).
  2. Tijekom boravka u školi učenik isključivo boravi u svojoj odgojno-obrazovnoj skupini (razredu) i ne miješa se s djecom iz drugih odgojno-obrazovnih skupina.
  3. Učenik prostoriju u kojoj boravi njegova odgojno-obrazovna skupina smije napustiti samo u slučaju odlaska na toalet, pranja ruku ili izlaska u dvorište škole radi aktivnosti na otvorenom i to isključivo na način da se ne miješa s djecom iz drugih razreda.
  4. Prilikom prolaska kroz zajedničke prostorije (hodnik/hol/toaleti/dvorana) učenici su dužni prolazak skratiti na minimum, nepotrebno ne dodirivati površine ili predmete.
  5. Djeca trebaju redovito i pravilno prati ruke prije ulaska u svoju učionicu, prije konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju prljavo. Nakon pranja ruku vodom i sapunom ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpatke s poklopcem. Pranje ruku u ovim situacijama je obavezno.
  6. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju odbaciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama.
  7. Preporuča se i potiče djecu da ne dodiruju usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljaju ruke i predmete u usta. Djeca ne bi trebala dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugom djecom. Svako dijete samo postupa sa svojom odjećom i obućom, školskim priborom, torbama i knjigama te ih ne dijeli s ostalom djecom i ne dodiruje i ne uzima stvari druge djece.
  8. Djeca ne nose zaštitne maske osim u slučaju kada u razredu nije moguće održati fizičku udaljenost od druge djece i osoba u učionici (npr. nastava informatike). Masku mogu nositi učenici koji to žele i oni učenici koji su u skupini izrazito vulnerabilnih osoba i kojima je nošenje maske preporučio liječnik. Kad učenici imaju nastavu u informatičkoj učionici obvezno nose maske jer se zbog rasporeda računala u informatičkoj učionici ne može potpuno održavati socijalna distanca.
  9. Učenici razredne nastave užinu/jelo konzumiraju u učionici u kojoj boravi njihova odgojno-obrazovna skupina, a učenici predmetne nastave u školskom holu poštujući razmak od 1,5. Na užinu dolaze stepeništem uz zbornicu.

ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI

  1. Nastava se u školi organizira za sve učenike od 1. do 8. razreda i sva djeca su je obvezna pohađati.
  2. Tijekom nastave učenici jedne obrazovne skupine ne miješaju se s učenicima druge obrazovne skupine.
  3. U razrednoj nastavi s učenicima boravi njihova učiteljica razredne nastave i učitelji predmetne nastave koji predaju u tom razredu engleski jezik, glazbenu kulturu i izborne predmete, osim izbornih predmeta gdje se učenici iz više razrednih skupina spajaju. O načinu ulaska drugog učitelja u odgojnu skupinu, proceduru i način propisuje ravnatelj uputama za djelatnike.
  4. U predmetnoj nastavi s učenicima borave predmetni učitelji i to tako da je što manji broj predmetnih učitelja tijekom dana u jednoj odgojno-obrazovnoj skupini. O načinu ulaska predmetnih učitelja u odgojno-obrazovnu skupinu - razred predmetne nastave, organizaciju rada, proceduru, mjere i način rada propisuje ravnatelj uputama za djelatnike.
  5. Nastava TZK odvija se kad god je to moguće u vanjskim prostorima, odnosno u školskom dvorištu ispred škole i iza škole na sportskim terenima i to na način da ne dolazi do spajanja ili kontakta razrednih odjeljenja niti u svlačionici, niti u dvorani, niti u vanjskom prostoru. Kod održavanja nastave u zatvorenom prostoru primjenjuju se Preporuke za treninge i športsko- rekreativne aktivnosti u zatvorenim športskim objektima.
  6. Učenicima se preporučuje da na nastavu dolaze u opremi za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu (trenerka, majica) kada imaju nastavu TZK.
  7. Nastava predmeta kod kojih se spajaju učenici više razrednih odjeljenja (Pravoslavni vjeronauk, Protestansko – reformirani kršćanski vjeronauk) održavat će se online ili prema dogovoru s učiteljem.
  8. Za vrijeme trajanja proglašene epidemije COVID-19 ne organiziraju se ekskurzije učenika, izvanučionična nastava – osim u dvorištu škole i u lokalnoj zajednici.

POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE U ZARAZU KOD DJETETA

  1. Kod pojave znakova bolesti koji upućuju na moguću zarazu COVID-19 (povišena tjelesna temperatura – pod pazuhom 37,2, simptomi respiratornih bolesti – kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja, poremećaj osjeta njuha i okusa i gastrointestinalne smetnje – proljev, povraćanje i bol u trbuhu) dijete/učenik ostaje kod kuće i javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine koji odlučuje o testiranju. O tome roditelj telefonom mora obavijestiti školu.
  2. Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, učitelj odmah obavještava roditelje, koji u najkraćem mogućem roku trebaju doći po dijete. Učitelj prati dijete i boravi s djetetom na otvorenom prostoru (atrij škole) gdje je dostupan protok svježeg zraka. Odmah po utvrđivanju simptoma djetetu je potrebno osigurati masku za lice, a učitelju koji prati dijete boravi s njime treba osigurati vizir, masku i jednokratnu pregaču. Po odlasku djeteta dezinficira se prostor u kojem je dijete boravilo čekajući roditelje.
  3. Ravnatelj nadležnom epidemiologu/školskom liječniku javlja svako grupiranje osoba sa sumnjom na COVID-19 i svaku pojedinačnu infekciju koju roditelj ili djelatnik moraju najhitnije prijaviti ravnatelju.
  4. Kod pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na zarazu COVID-19, razredni odjel u pravilu nastavlja dalje s radom, dok se kod prijavljenog grupiranja osoba sa znakovima bolesti postupa sukladno mišljenju liječnika.
  5. Kad se kod djeteta/učenika utvrdi zaraza COVID-19, postupa se sukladno odluci nadležnog epidemiologa. Za sve osobe kod koji se utvrdi da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom u vrijeme kad je osoba mogla biti zarazna izriče se mjera samoizolacije.

IZRAZITO VULNERABILNA (OSJETLJIVA DJECA)

  1. Za svaku izrazito vulnerabilnu osobu (učenik) ili osobu koja dijeli kućanstvo s izrazito vulnerabilnom osobom, potrebno je pojedinačno razmotriti situaciju uzimajući u obzir aktualnu epidemiološku situaciju. Odluku o tome donosi liječnik primarne zdravstvene zaštite kao i o eventualnim drugim posebnim mjerama zaštite poput nošenja maske i sl. (pedijatar, liječnik obiteljske medicine, te za učenike kod izostanaka duljih od mjesec dana liječnik školske medicine). U kućanstvu u odnosu na vulnerabilnog člana preporučuje se izbjegavati bliski kontakt, nositi masku kada je primjereno i provoditi druge preventivne mjere.
  2. Roditelji koji smatraju da njihovo dijete pripada u skupinu izrazito vulnerabilne djece i da zbog toga ne može pohađati nastavu u školi dužni su o tome pribaviti mišljenje nadležnog liječnika obiteljske medicine i dostaviti ga školi prije početka nastave. Za izostanke duže od mjesec dana potrebna je i odluka liječnika školske medicine.
  3. Za učenike kojima je utvrđeno da pripadaju u skupinu izrazito vulnerabilne djece i koji o tome imaju potvrdu liječnika obiteljske i školske medicine, kao i za učenike u samoizolaciji ili učenike oboljele od virusa COVID-19 koji nemaju izražene simptome ili nisu u bolnici organizira se nastava na daljinu.




Za sve objavljene informacije i fotografije na web stranicama Osnovne škole Laslovo postoje pisane suglasnosti za njihovo objavljivanje sukladno Općoj direktivi o zaštiti osobnih podataka. Svako neovlašteno preuzimanje fotografija i sadržaja s ove web stranice nije dopušteno.

 

 

---------------

---------------

---------------

Tražilica
Upisi u srednju školu


e-Dnevnik

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Časopisi

Korisni linkovi


Savjetodavne linije

CMS za škole logo
Osnovna škola Laslovo / Školska ul. 1, HR-31214 Laslovo-Korog / os-laslovo-korog.skole.hr / ured@os-laslovo-korog.skole.hr
preskoči na navigaciju