Erasmus+ KA1 projekt "Multikulti poduzetnišvo"

Autor: Zdravka Milošić, 29. 9. 2020.

OŠ Laslovo djeluje u multikulturalnoj sredini te je prepoznala dva osnovna problema - interkulturalnu nepismenost i sve manji broj učenika uslijed činjenice da ljudi zbog nezaposlenosti odlaze u razvijenija područja zbog potrebe rješavanja egzistencijalnih pitanja, a samostalno nemaju poduzetničkih rješenja za problem.

To je ujedno bila osnova za Erasmus+ KA1 projekt "Multikulti poduzetnišvo". Budući da je glavni alat u borbi protiv netolerancije i iseljavanja adekvatno obrazovanje usmjereno na potrebe učenika, škola je kroz ovaj projekt omogućila aktivnosti koje promiču toleranciju i razumijevanje, pružila je priliku za međukulturni dijalog te doprinijela stvaranju dinamičnog, inkluzivnog i poduzetnog okruženja. Projekt promiče međukulturalni dijalog te razvoj poduzetničkih vještina kroz sve oblike učenja. Trajanje projekta je od 1.8.2019.-30.9.2020., a cilj je bio približiti poduzetništvo učenicima, ali i mještanima općine Ernestinovo, primjenjivati poduzetništvo u školi i svakodnevnom životu te na taj način doprinijeti razvoju ruralne multikulturalne sredine.

Kroz projekt su ostvarene mobilnosti učitelja, posjet školi u Švedskoj i edukacije u Irskoj i Španjolskoj, nakon čega su sudionici mobilnosti implementirali sadržaje u kurikulum te provodili radionice s učenicima. Tijekom radionica poticala se tolerancija i razumijevanje, pružala se prilika za međukulturni dijalog, a proizvod samih radionica je i otkrivanje neotkrivenih čari naše općine.

„Neotkrivene čari sportsko-rekreacijskog centra Kiserdo“ naziv je potencijalnog projekta koji je nastao kao rezultat aktivnosti projekta Multikulti poduzetništvo. Sportsko-rekreacijski centar sastojao bi se od biciklističke staze, staze za trčanje sa spravama za vježbanje i klupicama za odmor, uređenog kupališta i sjenica za druženje, skate, bike i adrenalinskog parka, edukativne staze, solarne rasvjete itd. U okviru LD Fazan bila bi recepcija na kojoj bi se mogli dogovoriti izleti, obilasci vlakićem, iznajmiti kajak i bicikl, dogovoriti terapijsko jahanje, degustacija domaćih vina i hrane. Jednom godišnje održao bi se Festival pogačica na kojemu bi se uz glazbu i edukativne i umjetničke radionice također pružala mogućnost za upoznavanje lokalne gastronomske ponude. Na ovaj način omogućili bi mještanima općine Ernestinovo aktivno uključivanje u rad za dobrobit zajednice, ali i vlastitu dobrobit kroz različite poduzetničke aktivnosti. Ovakav centar unaprijedio bi materijalne uvjete života, a kvalitetnim bi sadržajima pružio ugodan, dinamičan i inkluzivan život u multikulturalnoj zajednici.

Projekt Multikulti poduzetništvo omogućio je da učitelji kroz edukaciju usvoje specifična znanja i vještine koja su osim u svakodnevnom radu primijenili i tijekom provedbe samoga projekta, a posljedica toga je aktivnije sudjelovanje svih dionika u stvaranju vizije kako bi naša multikulturalna zajednica mogla zaživjeti kao turistički atraktivno mjesto kroz neki budući projekt u relativno kratkom roku te biti ugodnija i prosperitetnija za lokalno stanovništvo. Na ovaj način spriječio bi se odlazak stanovništva iz ruralne sredine i unaprijedila bi se kvaliteta života općenito.

Projekt je predstavljen Općinskom vijeću u Ernestinovu 9.9.2020. gdje su načelnica Marijana Junušić i vijećnici prepoznali vrijednost samoga projekta kao i ideje koja je proizišla iz njega.