Obilježili smo Europski tjedan programiranja

Autor: Zdravka Milošić, 26. 10. 2020.

I ove smo godine na satima informatike u višim razredima, 20. i 22. listopada 2020. godine, obilježili Europski tjedan programiranja, CodeWeek, koji se po osmi put održavao (od 10. do 25. listopada 2020.).

Učenici su programirali animacije u dječjem programskom jeziku Scratchu, blokovima naredbi kreirali objekte u svijetu Minecrafta, programirali plesne korake svojih plesača u igri Dance Party te u igri Run Marco programirali (kodirali) kretanje glavnog lika - dječaka Marca ili djevojčice Sofije.

Više o Europskom tjednu programiranja možete pročitati pod opširnije.

Ova inicijativa pokrenuta je 2013. godine kada je organizirano svega nekoliko stotina događaja, dok je prošle godine diljem Europe organizirano preko 70 tisuća događaja.

Europskim tjednom programiranja želi se potaknuti učenje i poučavanje programiranja te pokazati da, osim što je itekako traženo zanimanje, programiranje može biti kreativno, zanimljivo i zabavno.

Glavna je zamisao učiniti programiranje transparentnijim, demistificirati povezane vještine i okupiti motivirane ljude u zajedničkom učenju. Programiranjem možete oživjeti svoje ideje, stvarati i graditi stvari koje će druge obradovati. Programiranje je prisutno svugdje i od temeljne je važnosti za razumijevanje hiperpovezanog svijeta. Programiranje također pomaže u razvoju kompetencija kao što su računalno razmišljanje, rješavanje problema, kreativnost i timski rad, a sve su to zaista dobre vještine za bilo koje zanimanje.