Izvješće o trećoj mobilnosti s učenicima u Španjolskoj Erasmus+KA2 „We shape our future“

Autor: Lea Putnik, 1. 5. 2023.

Treća mobilnost s učenicima, kao dio projekta Erasmus+KA2 „We shape our future“, realizirana je od 17. do 23. travnja 2023. godine u Španjolskoj, Fuentelencina (odmaralište San Agustin) nedaleko od Madrida. U mobilnosti su sudjelovale učiteljice Barbara Dadić Eđed i Elvira Grančić te šesnaest učenika 5.-8. razreda.

17.4. – Ponedjeljak, Putovanje iz Hrvatske u Španjolsku

U večernjim smo satima stigli na odredište. Druženje je počelo radionicom Ice-breaking activities, Find my similars.

18.4. – Utorak, Prvi dan mobilnosti

Prvoga dana mobilnosti učenici naših partnerskih škola učili su hrvatski jezik, snimali smo na hrvatskom i engleskom jeziku kratke videozapise s porukama povezanima s ciljevima projekta: očuvanje prirode, jednakost, ravnopravnost, pravo na školovanje i sl. Nakon jezične radionice uslijedile su sportske (viking bowling, basketball, planinarenje) i umjetničke aktivnosti (oslikavanje stakla) te uvježbavanje programa za „Street Theatre“. U poslijepodnevnim satima održana je radionica učenja španjolskog jezika, uvježbavana je projektna pjesma i kviz koji su pripremili učenici iz Bugarske. U večernjim satima Talijani su predstavili svoje tradicijske plesove i podučavali plesu učenike iz ostalih država.

19.4. – Srijeda, Drugi dan mobilnosti

U srijedu smo posjetili i razgledali grad Alcalu, posjetili i upoznali se s načinom rada partnerske škole u Alcali. U školi su za učenike organizirane različite sportske aktivnosti i igre, a ugostili su nas i u gradskoj vijećnici. Na glavnom trgu u Alcali učenici su izveli predstavu koju su uvježbavali prethodnoga dana i otpjevali projektnu pjesmu. Predstava i projektna pjesma tematski su povezane s ciljevima našega projekta. Nakon povratka i kratkog odmora učenici iz Italije su priredili igre i kviz, a večer je posvećena španjolskim tradicijskim plesovima.

20.4. – Četvrtak, Treći dan mobilnosti

Dan je počeo boravkom u prirodi, planinarenjem i obilaskom farme bikova. Posjetili smo sportski centar gdje su učenici sudjelovali u različitim grupnim sportskim aktivnostima, a organiziran je i piknik u prirodi. Poslijepodne smo posvetili radionici „Emocije i samopouzdanje“ i učenju talijanskog jezika. Provedene su sportske aktivnosti i oslikavanje stakla, a naši su učenici uvečer pokazali i učili ostale učenike slavonskim i mađarskim tradicijskim plesovima.

21.4. – Petak, Četvrti dan mobilnosti

Četvrtak je bio rezerviran za posjet Madridu. S učenicima smo razgledali najpoznatije znamenitosti Madrida i imali slobodno vrijeme za ručak. Po povratku u odmaralište Španjolci su nam za večernju aktivnost pripremili kviz, a Nijemci nas učili svoje tradicijske plesove, uvježbavana je projektna pjesma.

22.4. – Subota, Peti dan mobilnosti

Tijekom subote učenici su učili bugarski i njemački jezik, održani su kvizovi koje su pripremili učenici iz Hrvatske i Italije. Učenici su svojim porukama, izražavajući svoje osjećaje, izradili poster. Zadnje večeri Bugari su predstavili svoje tradicijske plesove nakon kojih je uslijedila oproštajna zabava, snimljena je i projektna pjesma u zajedničkoj izvedbi svih učenika. U ranim večernjim satima održana je svečana ceremonija dodjele certifikata i podjela darova sudionicima mobilnosti. Također su odabrani i nagrađeni Don i Doña (Mister i Miss) Erasmusa svake države koji su se osobito iskazali svojim zalaganjem i prijateljskim ponašanjem tijekom mobilnosti.

23.4. – Nedjelja, Putovanje iz Španjolske u Hrvatsku

Nakon doručka oprostili smo se od svojih domaćina, novostečenih prijatelja i partnera te krenuli na put kući.

Kao i na svim dosadašnjim mobilnostima naglasak je bio da treba živjeti zdravo, hraniti se zdravo, boraviti što više u prirodi, čuvati prirodu, kretati se i baviti se sportom, izražavati svoje emocije i stjecati samopouzdanje, zalagati se za jednakost i ravnopravnost. Svim provedenim aktivnostima ostvareni su ciljevi mobilnosti i samoga projekta.

Fotografije o aktivnostima i mobilnosti pogledajte u fotogaleriji.